Filter

Autor Ján Guráň

jan.guran

Ján Guráň

Životopis

Narodil som sa 17.11.1960 v Ružomberku. Detstvo som prežil najskôr v Lipt. Štiavnici a potom v Likavke, kde som aj navštevoval Základnú školu. Už od útleho detstva som sa venoval maľovaniu, modelovaniu a svojimi malými dielkami, už vtedy som získal nejedno ocenenie. V rokoch 1971 - 1977 som navštevoval Ľudovú školu umenia. Mojím učiteľom kresby a maľby bol významný reštaurátor diel Majstra Pavla z Levoče - Juraj Maták. Modelovaniu ma priúčala Katarína Zajacová a akad. maliar Ján Kudlička. Od roku 1976 -1980 som študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej. Začiatkom 80. rokov som sa zoznámil s prof. Kornelom Smržíkom a bol som spoluorganizátorom tvorivých stretnutí v krajine pri Oravskej priehrade.

Za moje prvé úspechy môžem považovať roky, keď som bol na vojenskej službe, kedy som začal maľovať na keramické taniere a dostal som ocenenie za najkrajšie olejomaľby. Neskôr som sa dostal k maľbe na plátno a maľoval som aj na steny.

Na začiatku som tvoril maľbu na tanieroch, flašiach a rôzne malé miniatúry s motívami kvetov, zátiší a portrétov pre kamarátov. Moje maľované miniatúry zdobia nejednu domácnosť. Počas výstavby sídliska Tvrdošín - Medvedzie som sa zoznámil s akad. maliarkou Máriou Medveckou. Viac krát ma pozvala do svojho rozľahlého a presvetleného ateliéra.

V súčastnosti sa venujem svojej milovanej záľube - stvárňujem olejomaľbu na plátne, kde predstavujem krajinky a architektúru Liptova. Mojím obľúbeným motívom sú monumentálne Školské schody s balustrádou a dominantným kostolom sv. Andreja. Svoje diela vystavujem v spolupráci s riaditeľom Galérie umenia vo Vlkolínci p. Marcelom Koleštíkom,no nielen tam.

4.-5. júna 2010 som bol pozvaný na návštevu do moravského mesta Kroměříž, ktoré patrí do zoznamu UNESCO, kde taktiež som vystavoval svoje diela spolu s ostatnými amatérskymi maliarmi a maľovali sme aj naživo. 8. augusta 2010 v Galérii ľudového umenia vo Vlkolínci sa konala vernisáž výstavy Srdce na dlani, kde som vystavoval svoje diela, ktoré boli predmetom výmennej výstavy v Báčskom Petrovci vo Vojvodine ( v Srbsku ).

Diela

 1 2 3 >>